Balbey Kentsel Yenileme Projesi

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BALBEY KORUMA EKSENLİ YENİLEME PROJESİ

Antalya Muratpaşa ilçesi Balbey Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kentsel Sit Alanı ve Çevresi, 23.03.2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamında “Yenileme Alanı” ilan edilmiştir. 15,8 hektarlık bir alanı kapsayan, 43 Tescilli yapı, 24 Geleneksel yapı, 10 Dönemsel yapı, 247 yapı ve 71 adet boş parsel barındıran proje alanı, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesinin %98,45 hissesine sahip olduğu ANET A.Ş. aracılığıyla yenilenmektedir.

Balbey, merkezinde tarihi sokak dokusunu ve Antalya geleneksel mimari örneklerini barındıran kentsel sit alanı ve bu alanı çevreleyen etkileme geçiş bölgesiyle, kentin en değerli noktalarından biridir. Kentimizin geleneksel kimliğini yansıtan, tarihi kent merkezimiz Balbey’de senelerdir çözüm üretilemeyen sağlıksız yapılaşma, yıpranma, köhneleşme ve değersizleşme problemlerini ortadan kaldırmak için yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Türkiye’de eşine rastlanmayan şekilde katılımcı yöntemlerle bu alanı ele almaktayız. İlk kez bir yenileme projesi; önce uzlaşı yani vatandaşın beklentileri, sonra plan dedik. Projeyi etaplar halinde yapacağız. Koruma kurulu tarafından 30.04.2018 tarihinde 1.etap kentsel tasarımları ve bilgi paftaları onaylanmış olup, bu kapsamda avan projeler hazırlanmaktadır. Amacımız, temel koruma prensiplerinden ve Balbey’i Balbey yapan tarihsel özelliklerinden taviz vermeden, hak sahiplerinin beklentilerini karşılamak ve Balbey’in Antalyamıza değer kazandırmasını sağlamaktır.

1.etap 15.850 m² lik alanın içerisinde 4 adet tescilli yapı, 3 adet geleneksel yapı, 2 adet dönemsel yapı bulunmaktadır. Alandaki kültür varlıklarının restorasyonları da bu projeyle eş zamanlı olarak yapılacaktır.